سمپاشی شپش

سمپاشی شپش - 4.0 از 5 بر اساس 2 امتیاز

 اطلاعات و شناسایی حشره شپش 

این حشرات از خانواده Pediculidae هستند .

شپش ها چه شکلی هستند ؟

شپش های بزرگسال 2 تا 4.2 میلیمتر طول دارند ، بیضی و صاف هستند . آنها به رنگ خاکستری مایل به سفید هستند و در انتهای پنجه پای خود قلاب دارند.

رفتار و عادات پشه ها

شپش ها ویروس ها یا انگل هایی هستند که از پستانداران و پرندگان را شکار می کنند . گونه های متعددی از شپش ها وجود دارند ، و تنها گونه های خاصی که بر انسان متکی هستند .

بازدید رایگان و سمپاشی شپش بصورت تخصصی و همراه با گارانتی توسط کارشناسان سمپاشان تماس با 09192004096

مجوز بین المللی سمپاشان

مجوز سمپاشی وزارت بهداشت و گواهینامه بین المللی سمپاشان

 

شپش پرندگان

شپش هایی هستند که بر بدن انسان تغذیه میکنند و ممکن است بر روی درزهای لباس یافت شوند . از آنجا که پرندگان می توانند شپش داشته باشند ، پرنده ها نیز می توانند عامل پخش و انتقال حشره شپش باشند . برای از بین بردن این نوع شپش از قرص شپش نیز استفاده می کنند.

شپش سر

شپش سر از شایع ترین انگل انسانی است و این عدم پاکیزگی را نشان نمی دهد . شپش می تواند در موهای کوتاه یا بلند وجود داشته باشد ، هرچند که آنها از موها تغذیه می کنند و به آن نیاز دارند . شپش های سر انسان اغلب در پشت گوش ها ، بالای خط مو و در پایین گردن یافت می شوند . تخم پشه بصورت دونه های سفید رنگ که به تار مو چسبیده است وجود دارد که در قسمت نزدیک به پوست سر و حوالی ریشه های مو هستند .

شپش بدن

شپش بدن شبیه به شپش سر می باشد اگر چه آنها بجای پوست خانه خود را در لباس انسان قرار می دهند . بعضی از مردم هستند که لباس خود را بطور مداوم چندین بار می پوشند و بعضی تا لباس شسته نشود آن را به تن نمی کنند . که اگر بهداشت لباس ها رعایت نشود محیط خوبی برای رشد شپش بدن می باشد . از علائم آن خارش شدید و قرمزی پوست بدن می باشد که در بعضی موارد نیش شپش می تواند منجر به عفونت پوستی شود .

راه های انتقال :

از طریق مستقیم و غیر مستقیم می باشد . الف ) مستقیم : در این روش از طریق فرد آلوده با فرد سالم باعث انتقال این نوع انگل می شود . در مکان هایی که افراد بصورت گروهی زندگی می کنند انتقال بیمای آسانتر می باشد . در مکان هایی مانند : شبانه روزی ها ، پادگان ها ، مهد کودک ، مدرسه ها مخصوصا در مقاطع ابتدایی و پیش دبستانی که کودکان بیشتر در حال بازی هستند بیشتر امکان پذیر می باشد .

ب ) غیر مستقیم : در این روش لوازم شخصی فرد آلوده از جمله شانه ، حوله ، لوازم آرایش ، لوازم بهداشتی ، پوشاک ، رختخواب ، بالشت ، روسری  و... می باشد 

دمای مناسب برای وجود شپش ها :

هنگامی که دمای بدن موجود زنده در حالت مناسب نباشد آن را ترک خواهد کرد . بهترین دما برای انگل شپش بین 35 تا 39 درجه میباشد .

آیا شپش بدن می تواند بیماری را گسترش دهد ؟

شپش بدن  ( Pediculus humanus )می توانند بیماری واگیردار تیفوس اپیدمی ( Rickettsia prowazekii )  ، تب خندق (Bartonella quintana  ) و تب (Borrelia recurrentis ( را گسترش دهد . اگرچه تیفوس دیگر شایع نیست ، اما شیوع این بیماری هنوز هم در طول جنگ ، نا آرامی ها ، بلایای طبیعی و یا در گوشه زندان هایی که مردم در شرایط غیر بهداشتی زندگی می کنند ، رخ می دهد . تب تیفوس در مناطقی که بهداشت نباشد ، فقر مزمن وجد داشته باشد  و یا جنگ و زلزله رخ دهد امکان دارد که در بین عموم مردم شایع شود .

از طریق تماس مستقیم فرد سالم با یک فرد مبتلا به نیش شپش و آلودگی شپش از طریق تماس با لباس ، تخت ، کتانی یا حوله و... آلودگی گسترش می یابد . با این حال در کشورهایی که دسترسی به آب و بهداشت مناسب ندارند بیشتر است . تنها راه خلاصی بصورت کامل فقط بصورت سمپاشي شپش سر می باشد . با سم پاشی کردن می توانید از زیاد شدن و تخم ریزی آنها جلوگیری کنید .

سمپاشی شپش

تولید مثل شپش

تکثیر و توسعه شپش ها بسته به نوع گونه های آن متفاوت است. شپش های ماده 50-100 تخم شپش را تولید می کنند که آنها را به سر انسان می دهد و در نوع شپش های بدن حدود 200 تخم در لباس یک شخص جای میگیرد و ذخیره می شود .

اقدامات کنترلی برای جلوگیری از آلودگی :

- به هیچ عنوان از لوازم شخصی دیگران استفاده نکنید . مخصوصا : حوله ، لباس ، روسری ، شانه ، کلاه و...

- به طور مرتب لباس خود را بشویید

- لباس خود را حتما خشک کنید و اتو کنید و همچنین به اندازه نیاز در معرض آفتاب قرار دهید

- بطور مرتب استحمام کنید و پاکیزه باشید

- اگر مبتلا شدید رشک یا همان تخم شپش را از خود جدا کنید و مطمئن شوید از حشره بر روی سطح مورد هجوم باقی نمانده باشد

- در صورت نیاز از محلول پرمترین ، سم شپش - قرص شپش استفاده کنید 

نشانه های آلودگی شدن به حشره شپش

علائم شپش ها ممکن است شامل التهاب پوست و خارش شدید و پوسته پوسته شدن سر یا علائم وجود داشتن حشره های ریزسفید رنگ در لباس یا مو می باشد . جوجه های شپش یک شاخص مهم برای شپش سر هستند .

خارش شدید ناشی از یک واکنش آلرژیک به نیش های حاوی ویروس است علائم رایج این آلودگی ها چربی بدن است . همانند سایر عفونتها شپش ، خارش شدید منجر به خراشیدن می شود و می تواند باعث زخم ها و عفونت باکتریایی پوست شود . هنگامی که آلرژی های بدن به مدت طولانی ادامه پیدا می کند ، مناطق زیادی از پوست تیره تر می شوند ، به ویژه در وسط بدن ، ایجاد یک بیماری به نام "بیماری وگانبات" را ایجاد می کند . بهترین راه برای خلاصی سم پاشی شپش می باشد که بطور کامل حشره را نابود کند .

درمان شپش سر و بدن

اگر دچار این بیماری و مشکل شدید برای درمان قطعی شپش با استفاده از شانه از جنس چوب با دندانه های ریز و سم شپش سر میتوانید از شر این حشره خلاص شوید . باید داروی مخصوص را از داروخانه محل زندگی خود تهیه کنید که نام آن محلول پرمترین می باشد و در حمام بدون استفاده از صابون و یا هر ماده شیمیایی دیگر موها و بدن و یا لباس خود را با محلول مخصوص شستشو دهید و از شانه چوبی برای شانه کردن موها استفاده کنید . بعد از استحمام یک پارچه سفید پهن کنید و به خوبی موها را از ریشه شانه کنید تا موجودات به شانه بچسبند و از سر شما جدا شوند . اگر مقداری از حشره بر روی موها ماند باید با دست دونه دونه آنها را از خود جدا کنید . تمامی لباس ها ، روسری ، کلاه و کتانی و... خود را به خوبی حدود 30 دقیقه با آب جوشانده شود تا شپش و رشک موجود از بین برود . این داروهای ضد آکنه که در داروخانه ها در دسترس هستند به راحتی شما را از این حشرات خلاص خواهد کرد و دشمن شپش هستند . در صورت ایجاد عفونت پوستی سر و بدن حتما به پزشک معالج رجوع  کنید .


مطالب مرتبط :

سم شپش

 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیازدهی به این مطلب:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مطالب مرتبط